W przypadku jakichkolwiek posunięć zmierzających do niepodległości pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej będą niemożliwe - oświadczyło Biuro rządu Chin ds. Tajwanu. Jak ostrzegło, niepodległość będzie największą katastrofą dla pokoju w Cieśninie Tajwańskiej i pokojowego rozwoju stosunków między Chinami kontynentalnymi a wyspą. Władze ChRL uważają Tajwan za swą zbuntowaną prowincję.

Reklama

W oficjalnym przemówieniu w piątek nowa prezydent Tajwanu, Caj Ing-wen nie wspomniała o polityce jednych Chin, która według władz ChRL, oznacza, że Tajwan jest nieodłączną częścią Chin.

W ramach tej polityki zarówno Pekin, jak i Tajpej utrzymują, że reprezentują jedno państwo chińskie. Taka koncepcja - pozwalająca na zachowanie odmiennej interpretacji przez Chiny i Tajwan, ale wykluczająca uznawanie jednocześnie obu państw chińskich - została zawarta w tzw. konsensusie 1992.

W komunikacie chińskiego biura Caj, związaną z proniepodległościową Demokratyczną Partią Postępową (DPP), nazwano "nową przywódczynią tajwańskich władz" bez podania jej nazwiska.

Caj Ing-wen, która dawała już wcześniej do zrozumienia, że będzie raczej dążyła do zachowania większego dystansu w relacjach z potężnym sąsiadem, zaapelowała o "pozytywny dialog" z Pekinem. Chiny naciskają, by przywódczyni poparła "cichy konsensus" z 1992 roku. Caj i DPP odmawiają jego uznania.