Władze Bawarii, które od zakończenia wojny posiadały prawa autorskie do książki wodza III Rzeszy, do niedawna skutecznie blokowały wszystkie próby jej wznowienia, jednak z końcem zeszłego roku, po upływie 70 lat, prawa te wygasły.

Aby uprzedzić wydawców związanych z ugrupowaniami neonazistowskimi i skrajnie prawicowymi, renomowany Instytut Historii Współczesnej (IfZ) w Monachium wydał w styczniu opatrzone komentarzem naukowe wydanie "Mein Kampf". Publikacja cieszy się dużym wzięciem - dotąd sprzedano blisko 80 tys. egzemplarzy liczącej 2000 stron książki.

Reklama

W połowie kwietnia "Mein Kampf" znalazł się na pierwszym miejscu listy bestsellerów tygodnika "Der Spiegel"; po dwóch tygodniach spadł na drugie miejsce i pozostaje na nim do dziś.

Rzecznik prokuratury w Bambergu powiedział, że prokuratura analizuje sytuację badając, czy należy wdrożyć postępowanie przeciwko wydawnictwu w Lipsku.

"Die Welt" informuje, że właścicielem wydawnictwa "Der Schelm" był karany wcześniej za działalność skrajnie prawicową Adrian Preissinger. W przeszłości wydawca próbował obejść przepisy deklarując publikowane przez jego wydawnictwo antysemickie książki z lat 40 jako "wybór źródeł". Reprint "Mein Kampf" ma kosztować 29 euro, znacznie mniej niż wydanie krytyczne kosztujące 59 euro.

Autorzy materiału zaznaczają, że sytuacja prawna nie jest jednoznaczna. Trybunał Federalny RFN orzekł w 1979 roku, że handel antykwarycznymi egzemplarzami "Mein Kampf" jest dopuszczalny.

Szef IfZ Andreas Wirsching powiedział PAP w zeszłym miesiącu, że z jego rozmów z księgarzami oraz z publikacji prasowych wynika, iż większość kupujących wydanie naukowe stanowią zainteresowani historią przedstawiciele inteligencji, a nie skrajna prawica.

Hitler napisał pierwszą część „Mein Kampf” w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość.
Reklama

Przyszły wódz III Rzeszy zawarł w nich swój rasistowski i antysemicki program, zapowiadając m.in. zdobycie „przestrzeni życiowej” na Wschodzie. Do końca wojny sprzedano lub rozdano ponad 12 mln egzemplarzy „Mein Kampf”.