Do incydentu z udziałem młodej pumy płowej, nazywanej też panterą z Florydy bądź lwem górskim, doszło w piątek w Aspen, które słynie jako ośrodek narciarski.

Matkę dwójki chłopców zaniepokoiły krzyki dochodzące z gazonu przed domem. Gdy wybiegła na zewnątrz, zorientowała się, że jeden z nich został zaatakowany przez pumę, która przybyła z pobliskich gór. Aspen jest otoczone łańcuchami górskimi z trzech stron.

Reklama

Niewiele się zastanawiając, kobieta podbiegła do pumy, która powaliła na ziemię jej dziecko, zdecydowanym ruchem rozluźniła uścisk łapy zwierzęcia i wsadziła do pyska swą prawą rękę. Następnie jak dźwignią rozwarła nią szczęki pumy. Dzięki temu chłopiec mógł wyjąć bezpiecznie głowę z pyska pumy – powiedział agencji Associated Press zastępca szeryfa w Aspen, Michael Buglione.

Puma uciekła z miejsca zdarzenia. Chłopiec z licznymi głębokimi ranami na twarzy, głowie i szyi trafił do szpitala. Jego matka również odniosła obrażenia – ma podrapane i pogryzione ręce oraz nogę. Kobieta nie wymaga jednak opieki szpitalnej.

Zdaniem Matta Robinsa, który jest rzecznikiem Parku Narodowego w Colorado, puma, która dopuściła się ataku, mogła mieć około 2 lat. Nie osiągnęła jeszcze pełnych rozmiarów dorosłego osobnika.

W Colorado żyje około 4,5 tys. okazów tego zwierzęcia. Niektóre pumy zapuszczają się daleko w pobliże miejsc zamieszkania człowieka. Od 1990 r. w wyniku ataków florydzkich panter śmierć poniosły 3 osoby, a 18 odniosło rany.

Reklama