O jego śmierci powiadomiła m.in. rządowa "Rossijskaja Gazieta", która powołała się na komunikat ogłoszony w poniedziałek wieczorem na stronie internetowej organizacji weteranów Alfy, doborowej formacji będącej częścią Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Reklama

Według "RG" jadący na motorze Torszyn zginął, gdy motocykl jadący przed nim z nieznanych przyczyn wywrócił się.

Torszyn rok temu został doradcą przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa ds. współpracy z organami ścigania.

W październiku 2002 roku Torszyn brał udział w akcji odbijania zakładników w Teatrze na Dubrowce; dowodzona przez niego grupa zabiła przywódcę terrorystów, którzy zajęli teatr - Mowsara Barajewa. W 2004 roku Torszyn uczestniczył w operacji odbijania opanowanej przez terrorystów szkoły w Biesłanie.

W Teatrze na Dubrowce oddział Barajewa wziął ponad 900 zakładników, domagając się natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich z Czeczenii. Trzy dni później siły specjalne odbiły gmach, używając gazu bojowego, który natychmiast uśpił zarówno napastników, jak i ich ofiary. Terrorystów dobijano strzałem w głowę, zabijając wszystkich, w tym Barajewa. Później okazało się, że na skutek użycia gazu zginęło także - według danych oficjalnych - 130 zakładników. Blisko 800 zostało ocalonych.

Do zorganizowania ataku na teatr przyznał się czeczeński dowódca polowy Szamil Basajew; w lipcu 2006 roku zginął on w Inguszetii, republiki sąsiadującej z Czeczenią. Służby specjalne Rosji utrzymują, że to one go zabiły.