Nowy ambasador Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej przy ONZ w Genewie Han Tae Song powiedział na konferencji na temat rozbrojenia: Różne próby rakietowe przeprowadzone przez KRLD dla budowania zdolności samoobrony są, bez wyjątku, środkami samoobrony w celu ochrony suwerenności państwowej i bezpieczeństwa ludzi przed bezpośrednimi zagrożeniami ze strony wrogich sił. W związku z tym, moja delegacja zdecydowanie odrzuca ostatnie oświadczenie Rady Bezpieczeństwa i wszystkie rezolucje ONZ wymierzone w mój kraj - zakomunikował Han.

Reklama

W nocy z poniedziałku na wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ na pilnym posiedzeniu zwołanym na wniosek USA, Japonii i Korei Płd., jednomyślnie potępiła ostatnią północnokoreańską próbę rakietową. Zapowiedziano zastosowanie kroków odwetowych, jeśli Pjongjang nie odstąpi od prób z bronią rakietową. Jako "kolejne wyzywające zlekceważenie" rezolucji RB ONZ oceniło w poniedziałek północnokoreańską próbę rakietową MSZ Rosji. Rzecznik Pentagonu powiedział zaś, że USA są zdeterminowane, by chronić przed działaniami Korei Płn. zarówno siebie jak i sojuszników takich jak Japonia czy Korea Płd.

Korea Północna przeprowadziła w niedzielę rano czasu lokalnego próbę rakietową, która według niej zakończyła się sukcesem. Pocisk balistyczny średniego zasięgu wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego z bazy lotniczej Bangjon znajdującej się na zachodzie kraju.