Wymiana części bądź wszystkich prokuratorów federalnych jest normalną praktyką na początku urzędowania nowej administracji prezydenckiej.

Reklama

Administracja Baracka Obamy pozwoliła powołanym przez prezydenta George'a W. Busha prokuratorom pozostać na swych stanowiskach do momentu powołania i zaprzysiężenia nowych. Jeden - Rod Rosenstein ze stanu Maryland - pozostał na stanowisku do końca prezydentury Obamy.

Stanowcze działania Sessionsa częściowo spowodowane są obawami Republikanów, iż urzędnicy powołani przez Obamę będą działać przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi i jego administracji, co miało już miejsce, na przykład w przypadku dekretu imigracyjnego.

Decyzje nowego ministra sprawiedliwości są ostro krytykowane przez Demokratów. Prokuratorzy federalni w USA są odpowiedzialni za ściganie z urzędu przestępstw federalnych na obszarach, które nadzorują; podlegają oni Departamentowi Sprawiedliwości. Ich cele mają być zgodne z priorytetami prokuratora generalnego. Na ogół prezydent nominuje prokuratorów federalnych zgodnie z rekomendacją miejscowego senatora.