Po obradach działającego przy włoskim MSW komitetu analiz strategii walki z terroryzmem ogłoszono: "Wszystkie siły policji i służby specjalne będą zaangażowane bez przerwy na froncie walki z terroryzmem, by ustalić każde źródło możliwego ryzyka i zagrożenia". Jak podało MSW, w czasie narady komitetu z udziałem szefów policji i sił wywiadu pod przewodnictwem ministra Marco Minnitiego podjęto decyzję o "utrzymaniu wysokiego stopnia czujności i wzmocnieniu środków kontroli oraz bezpieczeństwa i ochrony obiektów uważanych za najbardziej zagrożone".

Reklama

Szef resortu spraw wewnętrznych polecił również zaostrzenie kontroli w miejscach szczególnie zatłoczonych i odwiedzanych w Rzymie. Decyzja ta ma związek z uroczystymi sobotnimi obchodami 60-lecia Traktatów Rzymskich, na które przybędą do Wiecznego Miasta szefowie instytucji Unii Europejskiej oraz państw i rządów krajów członkowskich.

Jak wcześniej ogłoszono, porządku i bezpieczeństwa w stolicy będzie pilnować 5 tysięcy policjantów. Moblilizacja ta związana jest też z zapowiedzią organizacji sześciu demonstracji przeciwników Unii i jej polityki. W protestach tych, także z udziałem manifestantów z innych krajów, udział weźmie około 25 tysięcy osób.