Szczyt musi wysłać silny sygnał zwartości (Unii) - powiedziała Angela Merkel, chwaląc wytyczne do negocjacji przygotowane przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska jako dokument bardzo dobry i wyważony.

Reklama

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że wytyczne uwzględniają nie tylko interesy poszczególnych krajów, lecz także nadrzędne interesy Unii jako całości. Merkel zaznaczyła, że właściwe negocjacje polityczne z Londynem "nabiorą tempa" dopiero po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wyznaczonych na 8 czerwca. Zastrzegła, że wszystkie ważne decyzje w negocjacjach prowadzonych przez Komisję Europejskie wymagają zgody krajów członkowskich.

Będziemy bronić interesy naszych, niemieckich obywatelek i obywateli - podkreśliła Merkel, wymieniając główne cele jej rządu w negocjacjach. Przypomniała, że w Wielkiej Brytanii mieszka obecnie 100 tys. Niemców. Merkel zapewniła, że zrobi wszystko, co w jej mocy, by zachować jedność 27 krajów UE. Zastrzegła, że umowa o Brexicie zostanie podpisana dopiero po wyjaśnieniu wszystkich spornych kwestii. Wielka Brytania nie będzie miała wszystkich praw, jakie posiadają członkowie UE - podkreśliła.

W sobotę w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt w Brukseli, na którym przywódcy państw i rządów 27 krajów UE przyjmą wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią o warunkach Brexitu. Rozmowy mają potrwać maksymalnie dwa lata.