Pokojowe rozwiązanie kwestii nuklearnej na Półwyspie Koreańskim, poprzez dialog i negocjacje, stanowi jedyny słuszny wybór, który jest praktycznym i wykonalnym rozwiązaniem - powiedział dziennikarzom Wang Yi. Szef chińskiej dyplomacji uważa, że należy powrócić do rozmów w sprawie Korei Północnej w formacie dwustronnym, trójstronnym lub wielostronnym.

Reklama

Powtórzył też propozycję Pekinu, który chce wraz z Waszyngtonem i Seulem nakłonić Pjongjang do zrezygnowania z testów nuklearnych i rakietowych w zamian za wycofanie się USA i Korei Południowej ze wspólnych manewrów wojskowych. Dodał, że propozycja ta zyskuje poparcie wielu krajów.

Wang zapewnił też, że Pekin popiera pełne wdrożenie rezolucji RB ONZ w sprawie Pjongjangu, jednak nie skomentował kwestii nałożenia jednostronnych sankcji na Północ. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który również wypowiadał się przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Korei Północnej, powiedział, że Stany Zjednoczone nie wykluczają bezpośredniego dialogu z Pjongjangiem.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa deklarowała jak dotąd, że wobec Korei Północnej "wszystkie opcje są na stole", łącznie z atakiem militarnym. Jednak oficjalne źródła w Waszyngtonie oceniają, że uprzedzający atak jest mało prawdopodobny. Strategia USA wobec Pjongjangu opiera się obecnie na wywieraniu nacisków na reżim przy współdziałaniu z Chinami, najważniejszym partnerem handlowym Korei Północnej

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnąć terytorium USA.