W wystąpieniu telewizyjnym, w czwartek późnym wieczorem, Macron stwierdził kategorycznie, że nie będzie ponownych negocjacji paryskiego porozumienia klimatycznego. - Nie ma planu B, ponieważ nie ma planety B - podkreślił prezydent Francji.

Reklama

Emmanuel Macron zaprosił do Francji rozczarowanych decyzją Trumpa amerykańskich naukowców, by razem z francuskimi pracowali nad rozwiązaniem problemów klimatycznych naszej planety. - Znajdą oni we Francji drugą ojczyznę - zapewnił Macron.

- Dziś wieczorem Stany Zjednoczone odwróciły się od świata, ale Francja nie odwróci się od Amerykanów - powiedział prezydent Francji, najpierw po francusku, a następnie po angielsku.

- Bezpośrednio po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa wyjścia USA z paryskiego porozumienia klimatycznego kanclerz Niemiec Angela Merkel zadzwoniła do prezydenta USA i wyraziła swe ubolewanie z powodu jego decyzji - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.

- To smutny dzień dla globalnej społeczności. Porozumienie paryskie przetrwa - napisał w czwartek wieczorem unijny komisarz ds. klimatu Miguel Arias Canete, komentując decyzję prezydenta Donalda Trumpa.

- W rozmowie telefonicznej premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała Donaldowi Trumpowi, że jest rozczarowana jego decyzją o wyjściu USA z paryskiego porozumienia klimatycznego - poinformowały w czwartek późnym wieczorem służby prasowe na Downing Street.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że USA wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku, co jest spełnieniem jego obietnicy, że będzie przedkładał interesy amerykańskich pracowników i konsumentów nad inne.