- Omawialiśmy wiele kwestii, myślę, że dobrze to idzie - powiedział Donald Trump dziennikarzom na początku spotkania, siedząc obok Putina.

Reklama

- Odbywaliśmy bardzo, bardzo dobre rozmowy. Teraz porozmawiamy i oczywiście to będzie kontynuowane. Liczymy na wiele bardzo pozytywnych rzeczy, które wydarzą się dla Rosji, Stanów Zjednoczonych i wszystkich zainteresowanych stron. To zaszczyt być tu z panem - oświadczył.

Putin oznajmił, że miło mu poznać Trumpa osobiście i wyraził nadzieję, że rozmowy "przyniosą pozytywny rezultat".

Dodał, że jeśli USA i Rosją chcą wspólnie rozwiązywać ważne międzynarodowe problemy, to przywódcy muszą spotykać się osobiście. - Jeśli Rosja i Stany Zjednoczone chcą rozwiązywać najważniejsze, palące problemy dwustronne i międzynarodowe, rozmowy telefoniczne nie wystarczą, potrzebne są osobiste spotkania liderów - oznajmił.

Agencja AFP przypomina, że Putin i Trump czterokrotnie rozmawiali przez telefon od objęcia urzędu przez amerykańskiego prezydenta w styczniu, ale nigdy nie spotkali się twarzą w twarz.

Po wypowiedziach dla mediów przywódcy uścisnęli sobie dłonie przed kamerami. Agencja EFE odnotowuje, że w porównaniu do innych takich gestów Trumpa, które wywołały lawinę komentarzy, był to krótki uścisk.

Trump nie odpowiedział na wykrzyczane przez dziennikarzy pytanie na temat ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA. Po wyjściu przedstawicieli prasy prezydenci kontynuowali rozmowę za zamkniętymi drzwiami.

2 godziny rozmowy

Spotkanie skończyło się po ponad dwóch godzinach. - Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że z prezydentem USA Donaldem Trumpem omówił sytuację w Syrii i na Ukrainie, walkę z terroryzmem i cyberprzestępczością - podała agencja TASS.

Putin powiedział to na spotkaniu z premierem Japonii Shinzo Abe, którego przeprosił za spóźnienie.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zdradził, że Putin i Trump uzgodnili zawieszenie broni w niektórych regionach Syrii, które ma obowiązywać od 9 lipca.

Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson powiedział, że prezydent USA rozpoczął rozmowę z prezydentem Rosji od podniesienia kwestii rosyjskiej ingerencji w proces wyborczy w USA w ub. roku; Putin zaprzeczył, by do niej doszło.

Prezydenci USA i Rosji spotkali się kilka godzin przted dwustronnymi rozmowami. Tuż przed pierwszą sesją szczytu uścisnęli sobie dłonie oraz wymienili uprzejmości.