Zwiększenie budżetu o 2,7 mld koron rocznie w celu zwiększenia potencjału obronnego szwedzkiego wojska to rezultat porozumienia zawartego przez mniejszościowy rząd centrolewicowy, złożony z socjaldemokratów i Zielonych, oraz dwie opozycyjne partie centroprawicowe.

Reklama

Ogłoszona w środę suma przewyższa 6 mld koron, o których informowało wcześniej szwedzkie radio; wojsko apelowało o 9 mld koron.

"Obserwujemy zwiększoną aktywność wojskową i szpiegowską w naszym regionie. (Przeznaczenie dodatkowych środków na budżet obronny) będzie ważnym sygnałem dla świata wokół nas i jest korzystne dla Szwecji" - podkreślił na konferencji prasowej szwedzki minister obrony Peter Hultqvist.

Szwedzka armia wielokrotnie w przeszłości wskazywała, że potrzebuje środków na odbudowę swego potencjału po latach niedofinansowania oraz w obliczu większych obecnie wyzwań wobec jej zdolności operacyjnych.

Reklama

W marcu rząd Szwecji ogłosił, że po siedmioletniej przerwie przywraca obowiązkową służbę wojskową, wskazując na braki kadrowe w siłach zbrojnych oraz pogorszenie się warunków bezpieczeństwa w regionie.

W ramach wzmacniania obrony Szwecja ustanowiła też stałą załogę wojskową na Gotlandii, strategicznie położonej wyspie na Morzu Bałtyckim, oraz zaczęła zbliżać się do NATO, choć władze wykluczają członkostwo w Sojuszu - przypomina Reuters. Obok Finlandii Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej i państwem partnerskim NATO.

Reklama