Resort przekazał, że działania te mają na celu sprawdzenie "możliwości jednostek wojskowych do zorganizowanego przyjęcia składu osobowego rezerwy oraz jej wszechstronnego zaopatrzenia". Na ćwiczenia z udziałem sił powietrznych wezwano rezerwistów.

Reklama

W kontekście manewrów Nieugięta Stabilność 2017 ministerstwo obrony Ukrainy wydało komunikat, w którym przypomniało o odpowiedzialności prawnej za robienie zdjęć obiektom i sprzętowi wojskowemu. "Informujemy także, że bezzałogowe statki powietrzne, które pojawią się w rejonie manewrów, nad jednostkami wojskowymi i poligonami, będą zestrzeliwane. Osoby kierujące takimi statkami zostaną zatrzymane i pociągnięte do odpowiedzialności" – napisano.

Od poniedziałku w ośrodku szkolenia bojowego ukraińskich wojsk lądowych w Jaworowie koło Lwowa odbywają się międzynarodowe manewry Rapid Trident 17 z udziałem około 1800 żołnierzy z 14 państw; mają potrwać do 23 września.

Odbywające się co roku w Jaworowie ćwiczenia Rapid Trident służą umacnianiu zdolności współdziałania operacyjnego sił zbrojnych Ukrainy, USA oraz innych krajów sojuszniczych i partnerskich.

Poza personelem z USA i Ukrainy w ćwiczeniach Rapid Trident 17 uczestniczą także żołnierze z Bułgarii, Estonii, Gruzji, Kanady, Litwy, Mołdawii, Norwegii, Polski, Rumunii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Reklama