W sondażu instytutu Emnid dla ukazującego się w niedzielę "Bild am Sonntag" CDU/CSU mają 35 proc. - o jeden punkt procentowy mniej niż przed tygodniem. Na SPD Martina Schulza chce głosować niezmiennie 22 proc. ankietowanych.

Reklama

Poparcie dla AfD nie zmieniło się i wynosi 11 proc.

W sondażu instytutu Insa dla sobotniego wydania "Bilda" CDU/CSU straciły 2 pkt. proc., a SPD 1 pkt. proc. Chadeków popiera 34 proc. pytanych, a socjaldemokratów 21 proc.

AfD zyskała 2 pkt. proc. i jest obecnie popierana przez 13 proc. ankietowanych.

Reklama

W trzecim opublikowanym w piątek sondażu, przeprowadzonym przez instytut Forsa, CDU/CSU mają identyczne poparcie jak przed tygodniem - 36 proc., a SPD 22 (-1 pkt. proc.)

AfD poprawiła się o 2 pkt. proc. do 11 proc. Eurosceptyczna partia domaga się zamknięcia granic dla migrantów i usunięcia politycznego islamu z przestrzeni publicznej w Niemczech.

Z sondaży wynika, że do Bundestagu wejdą też Lewica, FDP i Zieloni.

W wyborach cztery lata temu CDU/CSU zdobyły 41,5 proc., a SPD 25,7 proc. Istniejąca od początku 2013 roku AfD nie przekroczyła wówczas progu wyborczego.

Wybory nowego Bundestagu odbędą się w niedzielę, 24 września.

Reklama

W przeddzień wyborów do Bundestagu topnieje przewaga Angeli Merkel nad jej najgroźniejszym rywalem Martinem Schulzem. Jak podał w sobotę dziennik "Bild", gdyby Niemcy mogli bezpośrednio wybrać kanclerza, 45 proc. wskazałoby na Merkel, a 32 proc. na Schulza.

"Bild" powołuje się na najnowszy sondaż przeprowadzony przez instytut Emnid dla niedzielnego wydania gazety.

W minionych czterech tygodniach przewaga Merkel nad Schulzem stopniała z 29 pkt. proc. do 13 pkt. proc. Miesiąc temu 51 proc. ankietowanych opowiadało się za Merkel, a tylko 22 proc. za jej przeciwnikiem.

Bezpośrednie porównanie poparcia ma jedynie symboliczne znaczenie. Wyborcy głosują na partie polityczne i to od ich wyniku uzyskanego w wyborach zależy, kto zostanie szefem rządu.