Majątek założyciela sieci IKEA, który zmarł 27 stycznia 2018 r. w wieku 91 lat, wynosi ok. 362 miliardów szwedzkich koron, czyli ok. 46 miliardów.

Reklama

Szwedzkie media ujawniły zapiski z jego testamentu. Tylko połowa pieniędzy trafi do jego dzieci: Petera, Janasa, Mathiasa oraz Annice. Jak informuje portal Money.pl majątek po Kampradzie był drażliwą kwestią i toczył się o niego rodzinny spór.

Reszta pieniędzy, której założyciel IKEI nie przekazał rodzinie, trafi do fundacji. Ma się przysłużyć północnej części Szwecji. "Pozostała część mojego majątku trafi do fundacji FKS [rodzinna fundacja założyciela IKEA - red.]. Zostanie wykorzystana na rozwój działalności gospodarczej w Norrland" - miał zapisać biznesmen w testamencie z 2014 r.

Dotychczas Kamprad wspierał głównie Smalandię, wiejski region na południu kraju, z którego pochodził. - Ingvar Kamprad zawsze interesował się Norrlandem i często odwiedzał ten region. Chciał sprawić, by ludzie nie musieli stamtąd wyjeżdżać - powiedział dyrektor Fundacji Per Heggenes szwedzkiej gazecie "DN", która pierwsza ujawniła ostatnią wolę zmarłego.