Wchodząc na salę rozpraw, oskarżona nie podjęła rozmowy z licznie zgromadzonymi tam dziennikarzami, których wkrótce potem wyproszono na zewnątrz. Odbywające się w piątek policyjne przesłuchania Sary Netanjahu trwały kilka godzin.

Reklama

Jak głosi akt oskarżenia, pani Netanjahu dokonywała "obejść zasad i warunków" obowiązujących rezydencję premiera "w celu oszukańczego uzyskiwania państwowych funduszy na różne wydatki na rzecz oskarżonej i jej rodziny, co do których nie przewiduje się takiego sposobu finansowania".

Proces żony premiera Izraela odroczony o trzy miesiące

Proces Sary Netanjahu został odroczony o trzy miesiące, do października - informowało w lipcu izraelskie ministerstwo sprawiedliwości.

Zgodnie z komunikatem proces zaplanowano na 7 października, a nie 19 lipca, jak wcześniej planowano. Poinformowano, że decyzja ta została podjęta na wniosek prokuratury i przedstawicieli oskarżonej.

59-letnia Sara Netanjahu w drugiej połowie czerwca usłyszała zarzuty nadużycia zaufania oraz sprzeniewierzenia ok. 100 tys. dolarów ze środków publicznych.

Reklama

Żona premiera Izraela usłyszała zarzuty sprzeniewierzenia 100 tys. dolarów

Sara Netanjahu, żona premiera Izraela Benjamina Netanjahu, usłyszała zarzuty sprzeniewierzenia ok. 100 tys. dolarów z państwowych środków oraz nadużycia zaufania - powiadomiło w czwartek 21 czerwca izraelskie ministerstwo sprawiedliwości.

Zdaniem śledczych Sara Netanjahu miała przeznaczyć 100 tys. dolarów na usługi cateringowe świadczone dla rezydencji premiera w Jerozolimie. Zarzut w tej samej sprawie usłyszał też były wiceszef biura premiera Ezra Saidoff.

Jak pisze "Haarec", Sara Netanjahu w latach 2010-13 zlecała personelowi składanie zamówień na posiłki w wykwintnych restauracjach, podczas gdy w siedzibie premiera był obecny kucharz. Izraelskie prawo zabrania zamawiania cateringu do rezydencji z zewnątrz podczas obecności personelu kuchennego. Dochodzenie w tej sprawie ruszyło w 2015 r. - informuje "Haarec". Premier uznał zarzuty wysunięte wobec jego żony za "absurdalne i nieuzasadnione".

68-letni Netanjahu jest szefem rządu Izraela od 2009 roku. Wcześniej sprawował tę funkcję w latach 1996-99. Premier i jego żona Sara byli już wcześniej zamieszani w skandale korupcyjne.