"W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi sytuacji polskich pracowników w Królestwie Niderlandów, których zatrudniała agencja pracy tymczasowej Axidus, wskazującymi na nadużycia w stosunku do obywateli polskich, m.in. w zakresie warunków pracy i zakwaterowania, w następstwie których mogło nastąpić zagrożenie dla zdrowia tych pracowników, zwracam się z uprzejmą prośbą o pilne podjęcie kontroli w polskim oddziale agencji" – napisała minister w piśmie do Głównego Inspektora Pracy.

Reklama

Elżbieta Rafalska zwróciła się również z prośbą "o rozważenie innych stosownych działań, w tym kontaktu z holenderską inspekcją pracy, w celu ustalenia warunków pracy i zakwaterowania wspomnianych pracowników w Królestwie Niderlandów".

Minister poprosiła inspektora także o przekazanie informacji na temat wyników kontroli PIP przeprowadzanych w roku ubiegłym i bieżącym w agencjach zatrudnienia (kierujących pracowników do pracodawców zagranicznych w Królestwie Niderlandów), jak również w agencjach pracy tymczasowej delegujących pracowników do pracodawców użytkowników.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza agencji Axidus.

Mieszkali wśród wózków widłowych, spali na paletach. Skandaliczne warunki polskich emigrantów zarobkowych

Kilka dni temu do sieci trafiło bulwersujące nagranie. Widać na nim polskich pracowników zakwaterowanych w skandalicznych warunkach w Holandii. "Gorzej niż bydło" - komentuje autor filmiku.

Reklama

Jak podawał "Fakt" za holenderskim portalem ad.nl, Polacy mieszkali na hali przemysłowej wśród wózków widłowych, a spali na łóżkach zrobionych z palet. Takie warunki zafundowała naszym rodakom agencja pracy Axidus z Poeldijk. Jak tłumaczył pracodawca w rozmowie z holenderskimi mediami, było to tylko tymczasowe rozwiązanie wynikłe z braku miejsc w hotelach.

Na nagraniu wideo udostępnionym na Facebooku przez jednego z pracowników widać halę, a w niej imigrantów zarobkowych z Polski i innych krajów Europy Wschodniej, którzy mieszkają wśród wózków widłowych i palet służących za prowizoryczne łóżka.

- Taką mamy fajną lokację, Axidus nam zapewnił. 15 godzin dziennie, a potem spanie w takich warunkach. Proszę bardzo, materacyki, paleciki. Warunki pierwsza klasa, jak w Mariotcie (...), gorzej niż bydło (...) polecam Axidus - komentuje autor nagrania.