O 23 zatrzymanych w Moskwie poinformował aktywista ruchu Otwarta Rosja Aleksiej Prjanisznikow. Z kolei organizacja OWD-Info, monitorująca zatrzymania w Rosji, podała liczbę 18 zatrzymanych.

W Petersburgu demonstracja odbyła się na Newskim Prospekcie w centrum miasta. Jej uczestnicy prowadzili jednoosobowe pikiety. Według Radia Swoboda (rosyjskiej redakcji Radia Wolna Europa/Radia Swoboda) funkcjonariusze oddziałów specjalnych policji OMON otoczyli uczestników akcji i osoby znajdujące się obok i zaczęli masowe zatrzymania. OWD-Info przekazuje, że zatrzymanych zostało co najmniej sześcioro niepełnoletnich. Według różnych źródeł policjanci zatrzymali od 40 do 50 osób.

Akcje w obronie osób objętych śledztwem w sprawach karnych Nowej Wielkości i Sieci odbyły się w niedzielę również w innych miastach Rosji, m.in. w Nowosybirsku i Rostowie nad Donem.

W marcu br. 10 osób zatrzymanych zostało pod zarzutem utworzenia ekstremistycznej organizacji Nowa Wielkość (Nowoje Wieliczije), która zdaniem śledczych chciała obalić władze. Z materiałów sprawy karnej wynika, że organizację próbowała utworzyć grupa młodych ludzi, która wymieniała w internecie poglądy na tematy polityczne. Zdaniem obrońców praw człowieka grupa ta padła ofiarą prowokacji - człowiek, który inicjował utworzenie organizacji był informatorem bądź etatowym funkcjonariuszem służb specjalnych.

W sprawie karnej domniemanej organizacji terrorystycznej o nazwie Sieć śledztwem objęto 11 osób. Organizacja ta miała jakoby przygotowywać zbrojne akcje i eksplozje w czasie wyborów prezydenckich w Rosji w marcu br. i piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się latem. Domniemani członkowie grupy utrzymywali, że byli torturowani prądem elektrycznym i wymuszono na nich przyznanie się do winy.