Ostatnie próby ukazały, że osiągnęła prędkość bliską 30 machom. Przy 27 machach nabrała prędkości. Praktycznie przy takich prędkościach żadna antyrakieta nie może jej zestrzelić - powiedział telewizji Rossija-24.

Według Borisowa zasadnicza odmienność kompleksu Awangard polega na tym, że nie da się przewidzieć, gdzie w danym momencie głowica bojowa będzie się znajdować. Może zmieniać kierunek, jak i nachylenie, to jej zasadnicza odrębność. Obrona antyrakietowa zostaje praktycznie sprowadzona do zera. Bardzo trudno jest wykryć taką głowicę, a tym bardziej zniszczyć ją - zaznaczył wicepremier.

Reklama

Ministerstwo obrony Rosji przeprowadziło w środę próby w locie, w trakcie których dokonano pomyślnego doświadczalnego startu rakiety kompleksu Awangard z hipersoniczną szybującą skrzydlatą głowicą bojową. Osiągnęła ona umowny cel na poligonie Kura w Kraju Kamczackim.

Jak pisze agencja TASS, Awangard to strategiczny kompleks rakietowy z międzykontynentalną rakietą balistyczną, wyposażony w szybującą hiperdźwiękową skrzydlatą głowicę bojową. Według źródeł jawnych głowicę opracowali specjaliści z zakładów rakietowych w mieście Reutow w obwodzie moskiewskim pod kierownictwem głównego konstruktora Pawła Sudiukowa.