Madrycka gazeta powołując się na rozmowy z mieszkańcami Polski, w tym kombatantami oraz ekspertami ds. stosunków międzynarodowych podkreśla w artykule "Duma Warszawy, która podniosła rękę na Hitlera", że ich obecne obawy dotyczą Rosji, a nie Niemiec.

Reklama

- Istnieje realny strach przed Rosją. Polska, podobnie jak kraje bałtyckie, obawia się rosyjskiego ataku - twierdzi "El Mundo", opierając się na wypowiedzi Jakuba Benedyczaka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Dziennik uważa, że Polska jest dziś dla reszty Europy dobrym przykładem pracy historycznej z młodzieżą, której ukazuje konsekwencje działania systemów totalitarnych. Wskazuje, że poza muzeum Auschwitz-Birkenau istnieje też w Polsce m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wysłanniczka hiszpańskiej gazety zauważa, że odwiedzane rocznie przez setki tysięcy gości Muzeum Powstania Warszawskiego jest przede wszystkim zdominowane przez młodych zwiedzających.

"El Mundo" wskazuje, że otwarte w 2004 roku muzeum pomaga odkłamywać, również w Polsce, historię II wojny światowej, w tym o wyłącznej winie niemieckich nazistów za zniszczenie Warszawy. Przypomina wrogie działanie ZSRR wobec Armii Krajowej, powstańców i mieszkańców polskiej stolicy. "Stalin, pozostając po drugiej stronie Wisły, pozwolił na kilkumiesięczną agonię 200 tys. polskich cywilów" - podkreślił dziennik.

Zryw przeciwko niemieckiemu okupantowi z 1 sierpnia 1944 roku madrycka gazeta nazywa "walką o wolność i solidarność ponad różnicami" dzielącymi jej uczestników.