76-letni Biden w sondażu uzyskał 39 procent głosów poparcia. Drugie miejsce zajął senator z Vermont Bernie Sanders (15 proc.), a trzecie senator z Massachusetts Elizabeth Warren (8 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowali się burmistrz South Bend Pete Buttigieg (7 proc.), kongresmen z Teksau Beto O'Rourke (6) i Kamala Harris z Kalifornii (5).

Reklama

Biden, który dwie kadencje spędził jako wiceprezydent u boku Baracka Obamy, we wtorek rozpoczął w Pittsburghu swoją kampanię do Białego Domu. Jest 20. politykiem, który oficjalnie ogłosił ubieganie się o nominację prezydencką Partii Demokratycznej.

W miniony piątek Biden w sondażu ośrodka Hill-HarrisX 43 wyprzedził prezydenta Donalda Trumpa o 6 pkt. Według badania 43 proc. Amerykanów zagłosowałoby w wyborach na Bidena, podczas gdy Trumpa poparłoby 37 proc. wyborców.

Biden jest najbardziej doświadczonym politycznie demokratycznym pretendentem Przed objęciem urzędu wiceprezydenta przez sześć kadencji zasiadał w Senacie, będąc m.in. szefem wpływowej komisji spraw zagranicznych (dwukrotnie) oraz komisji sprawiedliwości. Dwukrotnie już ubiegał się o prezydencką nominację Demokratów - w 1988 i 2008 roku - ale w obu przypadkach bardzo szybko się wycofywał, jeszcze przed pierwszymi prawyborami.

Powszechnie spodziewano się, że Biden wystartuje w prawyborach Partii Demokratycznej w 2016 roku, ale ostatecznie nie zdecydował się na to z powodu śmierci syna.

Konwencja Partii Demokratycznej, na której formalnie zostanie wyłoniony kandydat na prezydenta tego ugrupowania, odbędzie się w lipcu w Milwaukee w stanie Wisconsin.