Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu zwyciężyła w niedzielnych przedterminowych wyborach do parlamentu, uzyskując 43,9 proc. poparcia – poinformowali w niedzielę, po zakończeniu głosowania, organizatorzy Narodowego Exit-poll.

Reklama

Drugie miejsce zajęła prorosyjska Opozycyjna Platforma – Za Życie, na którą głosowało 11,5 proc. wyborców.

Na trzecim miejscu znalazła się Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki z poparciem 8,9 proc. Czwarte zajęła Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko z wynikiem 7,6 proc., a piąte przypadło partii Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka, na którą głosowało 6,3 proc. wyborców.

Reklama

Pozostałe ugrupowania, które uczestniczył w wyborach, nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Zełenski: zapraszamy do rozmów koalicyjnych Głos Wakarczuka

Po ogłoszeniu sondażowych wyników przedterminowych wyborów parlamentarnych na Ukrainie, w których zwyciężyła partia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu, szef państwa zaprosił na rozmowy koalicyjne partię Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka.

Występowaliśmy z propozycjami dla pana Wakarczuka jeszcze na początku mojej kampanii prezydenckiej. Nie możemy więcej nalegać; mamy wyższe notowania od Głosu, jednak zapraszamy pana Wakarczuka na rozmowy – oświadczył Zełenski na konferencji prasowej w sztabie wyborczym Sługi Narodu.

Prezydent powtórzył, że na stanowisku premiera widzi „guru ekonomicznego”, i podziękował wyborcom za to, że uwierzyli jego ugrupowaniu. Ten wynik jest oznaką ogromnego zaufania, ale i wielką odpowiedzialnością. Nie zawiedziemy Ukraińców – zapewnił.

Nasze główne priorytety są takie, jak każdego Ukraińca. Jest to zakończenie wojny, uwolnienie naszych jeńców i zwycięstwo nad korupcją – oświadczył Zełenski.

Reklama

Sługa Narodu może utworzyć jednopartyjną większość parlamentarną

„Według stanu z godziny 9 w poniedziałek (godz. 8 w Polsce) przedstawiciele Sługi Narodu mogą liczyć na zwycięstwo w 115-120 okręgach jednomandatowych. Według wstępnych obliczeń z list partyjnych partia ta otrzyma 121 mandatów, co pozwoli na utworzenie frakcji składającej się z ponad 226 deputowanych” – podała agencja Interfax-Ukraina.

W parlamencie w Kijowie formalnie zasiada 450 posłów, jednak wyborów nie przeprowadzono na zaanektowanym przez Rosję Krymie oraz w zajętej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu na wschodzie kraju.

W niedzielnych wyborach Ukraińcy wyłaniali 225 deputowanych z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).