Jelena Szebunowa była stewardessą w samolocie ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych (MCzS), którym latał Szojgu, ówczesny minister w tym resorcie. Później jednak pracowała w różnych firmach, które podlegały ministerstwu obrony lub realizowały kontrakty dla tego resortu oraz MCzS. Firmy, z którymi była związana, zarobiły co najmniej 6,5 mld rubli, a oprócz luksusowych samochodów Szebunowa dorobiła się także 181-metrowego mieszkania w Moskwie i luksusowej rezydencji w prestiżowej podmoskiewskiej Żukowce. Była również właścicielką drogiej restauracji.

Reklama

The Insider, powołując się na dwa anonimowe źródła, twierdzi, że przez kilkanaście lat (do 2017 r.) obecny minister obrony Rosji miał romans z Szebunową. Jej 18-letni syn może – według portalu – być dzieckiem polityka. Również jej sukcesy biznesowe mogą być - sugeruje portal - wynikiem jej związku z ministrem. Większość z nich była bowiem związana z dwoma resortami, którymi kierował lub kieruje Szojgu. Nieruchomości kobieta kupiła od osób związanych z ministerstwem obrony i MCzS.

M.in. w 2014 r. Szebunowa została współwłaścicielką firmy Spiecstrojkonstrukcija, która brała w leasing linie produkcyjne konstrukcji stalowych od podlegającego ministerstwu obrony przedsiębiorstwa Spiecstroj-Lizing. Potem firma Szebunowej dostarczała temu resortowi materiały budowlane. Do 2016 r. jedna z należących do niej firm zarobiła ponad 120 mln rubli na dostawach żywności dla ministerstw obrony i ds. sytuacji nadzwyczajnych – pisze The Insider.

64-letni Szojgu od 2012 r. jest ministrem obrony. W latach 1994-2012 kierował ministerstwem ds. sytuacji nadzwyczajnych. Przez wiele lat na tym stanowisku był oceniany jako najlepszy rosyjski minister. Uważany jest za jednego z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina.