Prigożyn został wskazany jako jedna z kluczowych postaci w raporcie specjalnego prokuratora Roberta Muellera na temat ingerencji w wybory 2016 r. Oskarżono go o to, że był "mózgiem" Internet Research Agency (IRA), rosyjskiej farmy trolli, która wspierała Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.

Reklama

Ministerstwo finansów USA w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej przekazało, że nakłada nowe ograniczenia na aktywa Prigożyna, w tym na jacht i kilka prywatnych odrzutowców, ponieważ próbował również ingerować w "wybory środka kadencji" w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2018 r. W wyborach środka kadencji Amerykanie powołują cały skład Izby Reprezentantów oraz jedną trzecią Senatu. Resort przekazał, że nic nie wskazuje na to, że Prigożynowi udało się naruszyć infrastrukturę wyborczą, aby zapobiec głosowaniu czy wpłynąć na liczenie głosów, pomimo prób.

Prigożyn, czasem określany w mediach jako "kucharz Putina" w związku z firmą cateringową, która organizowała bankiety dla prezydenta Rosji Władimira Putina i innych wysokich rangą oficjeli, został oskarżony przez prokuratorów w biurze Muellera o kontrolowanie Concord Management and Consulting LLC, firmy, która pomogła nadzorować działania kampanii propagandowej, aby pomóc Trumpowi.

Adwokaci Concord zaprzeczyli wszelkim oskarżeniom i zabiegają o oddalenie zarzutów karnych. Ministerstwo finansów USA podało, że sankcjami objęto również sześciu członków IRA: Dżejchuna Asłanowa, Michaiła Burczyka, Wadima Podkopajewa, Władimira Wienkowa, Igora Niestierowa i Denisa Kuzmina.

Reklama