Co się tyczy Wikipedii to lepiej zastąpić ją nową Wielką Rosyjską Encyklopedią w formie elektronicznej - powiedział Putin podczas posiedzenia na Kremlu Komitetu ds. Przyszłości Języka Rosyjskiego. Dodał, że "przynajmniej będzie to źródło wiarygodnych informacji podanych w dobrej, nowoczesnej formie".

Reklama

Obecne wydanie tej encyklopedii, publikowane stopniowo w latach 2007-2014, dostępne jest jedynie w formie papierowej.

Według oficjalnych dokumentów opublikowanych we wrześniu br. rząd zamierza przeznaczyć w ciągu najbliższych 3 lat prawie 1,7 mld rubli (ok. 26,7 mln dolarów) na utworzenie internetowego źródła informacji, podobnego do Wikipedii.

Obecnie rosyjskojęzyczna Wikipedia (znana jako "Vikipedia") ma ok. 1,5 mln haseł i jest powszechnie użytkowana.

W 2015 r. władze rosyjskie na krótko zablokowały dostęp do Wikipedii, po tym jak ukazało się w niej hasło dotyczące narkotyków.

Według RIA Nowosti, apel rosyjskiego prezydenta był reakcją na wyrażone publicznie niezadowolenie rektora jednego z rosyjskich uniwersytetów, który ubolewał, że Wikipedią posługują się nawet sądy uzasadniając wydane wyroki.

Niedawno weszła w życie wywołująca kontrowersje ustawa przewidująca utworzenie rosyjskiego internetu (runetu), który będzie mógł być izolowany od zagranicznych serwerów i uniemożliwi użytkownikom dotarcie do zabronionych stron.

Reklama