Rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel poinformował, że Dulkiewicz wraz ze swoim pierwszym zastępcą Piotrem Grzelakiem wzięła udział w audiencji generalnej u papieża Franciszka w Bazylice Św. Piotra w Watykanie,

Reklama

Podkreślił, że podczas krótkiej rozmowy prezydent Dulkiewicz zaprosiła również Ojca Świętego do Gdańska z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Gdańskich.

Bardzo chcielibyśmy gościć Waszą Świątobliwość w naszym mieście! Gdańsk odegrał wielką rolę w wydarzeniach XX wieku. Tutaj, na Westerplatte, strzały z pancernika Schleswig-Holstein zapoczątkowały jedną z najstraszliwszych wojen – II wojnę światową. Tutaj też narodziła się Solidarność, największy ruch pokojowej, zwycięskiej rewolucji w Europie, który do dziś pozostaje wzorem dla wielu ruchów społecznego sprzeciwu. Nieodżałowany Jan Paweł II mówił: Światło idzie z Gdańska! - napisała w przekazanym zaproszeniu prezydent Gdańska.

Po spotkaniu z papieżem Dulkiewicz wzięła udział w Rzymie w panelu "Gdańsk bez hejtu", towarzyszącemu targom książki małych i średnich wydawnictw.

Reklama

Prezydent mówiła o hejcie i nienawiści w polityce i życiu publicznym. Pytania dotyczyły sytuacji w Gdańsku i w Polsce po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza i tego co możemy zrobić więcej dla obniżenia temperatury sporu politycznego - poinformował Stenzel.