Chamenei skrytykował Francję, Niemcy i Wielką Brytanię nazywając ich "lokajami” Stanów Zjednoczonych, którym nie można ufać. Złożył również kondolencje rodzinom ofiar katastrofy lotniczej - podało CNN.

Reklama

Jeśli staniecie w bliskiej odległości od Iranu, to po to, żeby wbić nóż w pierś ludu – powiedział ajatollah zarzucając kłamstwo amerykanom mówiącym o bliskości z irańczykami.

Wadym Prystajko, szef ukraińskiego MSZ powiedział, jakie były ostatnie słowa pilota. Informację na ten temat otrzymał od śledczych. Wszystko jest w porządku na pokładzie, przechodzę na autopilota – miał powiedzieć kierujący lotem PS752.

"Wersja mówiąca o trafieniu w samolot rakietą nie jest wykluczana, ale według dzisiejszych informacji nie jest ona potwierdzona. Biorąc pod uwagę ostatnie oświadczenia przywódców państw w mediach, apelujemy do wszystkich partnerów międzynarodowych, przede wszystkim USA, Kanady i Wielkiej Brytanii, by przekazały wszystkie dowody, które dotyczą katastrofy, komisji badającej jej przyczyny" - napisał kilka dni temu szef państwa ukraińskiego na Facebooku.

Prezydent rozmawiał w piątek o śledztwie w sprawie tragedii z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo.

Reklama

"Naszym celem jest ustalenie prawdy. Uważamy to za obowiązek całej wspólnoty międzynarodowej wobec rodzin i pamięci ofiar katastrofy. Wartość życia ludzkiego jest wyższa od jakichkolwiek motywów politycznych" - oświadczył Zełenski.

Premier Kanady Justin Trudeau, którego kraj stracił w katastrofie co najmniej 63 obywateli, powiedział w Ottawie, że według informacji z wielu źródeł samolot UIA został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze, być może nieumyślnie. Trudeau zaapelował do władz Iranu o "pełne i gruntowne dochodzenie co do przyczyn katastrofy".

Premierzy Wielkiej Brytanii i Australii, Boris Johnson i Scott Morrison, złożyli podobne oświadczenia. Morrison powiedział też, że wydaje się, iż samolot trafiono omyłkowo. - Żadne dane wywiadowcze przedstawione nam dzisiaj nie sugerują celowego działania - zaznaczył.

Samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines rozbił się w środę rano wkrótce po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini.

Irańscy śledczy opublikowali wstępny raport, zgodnie z którym ukraiński samolot palił się bezpośrednio przed katastrofą, a jego załoga próbowała zawrócić maszynę na lotnisko.