Forum "Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem", organizowane przez Fundację Światowego Forum Holokaustu we współpracy z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, odbyło się pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina i to on jako pierwszy zabrał na nim głos.

Reklama

Następnie wystąpił premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz prezes Fundacji Światowego Forum Holokaustu i Europejskiego Kongresu Żydów (EJC), oligarcha związany z Kremlem, Mosze Kantor, który sfinansował wydarzenie.

Zamysł organizatorów był – jak tłumaczyli - taki, aby podczas forum głos zabrało czterech przywódców reprezentujących zwycięskie kraje alianckie II wojny światowej i przywódca państwa sprawcy. I tak w kolejności wystąpili prezydent Rosji Władimir Putin, wiceprezydent USA Mike Pence, prezydent Francji Emmanuel Macron i następca brytyjskiego tronu książę Karol oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Oprócz nich głos zabrali również ocalały z Holokaustu prezes Rady Yad Vashem rabin Israel Meir Lau i dyrektor Yad Vashem Awner Szalew.

Trwa ładowanie wpisu