Niemcy przygotowują się na nadejście orkanu i utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym. "Będzie niebezpiecznie" – ostrzegają Niemieckie Służby Meteorologiczne (DWD) cytowany przez "Deutsche Welle". Winny będzie niż baryczny „Sabina”.

Reklama

Duże utrudnienia spodziewane są w regionalnych i międzymiastowych połączeniach kolejowych już w niedzielę wieczór, szczególnie w północnej i zachodniej części Niemiec. "Podróżującym od niedzieli 09.02.2020 do wtorku 11.02.2020 radzimy przełożyć podróż na inny dzień" – informuje koncern Deutsche Bahn.

Ministerstwo edukacji Nadrenii Północnej-Westfalii i władze prywatnych szkół wskazują na możliwość odwołania zajęć w szkołach.

Gwałtowny orkan nadejdzie znad Atlantyku i w niedzielę w południe dotrze do północno-zachodnich krańców Niemiec. Nad Morzem Północnym spodziewane są powiewy wiatru z prędkością 120 km/h.

W godzinach popołudniowych silny wiatr dotrze na południe kraju. Wieczorem (z siłą 103-118 km/h) będzie na linii gór Eifel, Dolnego Renu i Kraju Saary, a w nocy także w Bawarii.

Najbardziej niebezpiecznie będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek – ostrzegają meteorolodzy. Wtedy do niżu dołączy chłodny front atmosferyczny. Nawet na nizinach porywy wiatru mogą osiągać jedenasty lub dwunasty stopień w skali Beauforta, czyli ponad 103 km/h.

W górach wiatr będzie wiał z prędkością 120-150 km/h. Prognoza dla najwyższego szczytu gór Harz zapowiada nawet 175 km/h.