Wcześniej w sobotę służby resortu zdrowia poinformowały o piątym zgonie z powodu Covid-19 oraz o 10 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia w Iranie.

Reklama

Minu Mohraz, urzędniczka z irańskiego ministerstwa zdrowia, powiedziała w piątek, że zakażenia mogą być związane z chińską firmą budującą elektrownię słoneczną w Komie, ok. 150 kilometrów na południe od stolicy kraju, Teheranu.

Do tej pory wszystkie osoby zakażone leczone są w szpitalach w Teheranie, stolicy prowincji Markazi, Araku, oraz w Komie i Raszcie.

W Teheranie w niektórych aptekach zabrakło już maseczek i środków dezynfekujących ręce.

Associated Press zauważa, że wirus stał się znakiem szczególnym piątkowych wyborów parlamentarnych w Iranie, podczas których wielu wyborców chodziło do urn w maseczkach na twarzy.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur, przemawiając w telewizji państwowej, powiedział, że z 10 nowo wykrytych przypadków dwa miały miejsce w Teheranie, a osiem w Komie, gdzie pierwsi dwaj starsi pacjenci zmarli w środę. Przekazał też, że dwaj pacjenci pochodzący ze stolicy odwiedzili Kom lub byli związani z miastem.

Kom jest świętym miastem szyitów oraz centrum nauki i studiów religijnych dla szyickich muzułmanów z Iranu, a także Iraku, Pakistanu, Afganistanu i Azerbejdżanu.

Jako środek zapobiegawczy przed rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa Iran zamknął szkoły w Teheranie, Komie, Araku i trzech innych prowincjach. Ponadto w Teheranie nakazano zamknięcie do odwołania wszystkich barów i fontann wody pitnej na stacjach metra.

Władze zawiesiły również popularne mecze piłki nożnej na 10 dni, a dodatkowe środki bezpieczeństwa obejmują codzienne sprzątanie wagonów metra i autobusów miejskich.