Premier Chorwacji Andrej Plenković poinformował we wtorek, że w jego kraju potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem. Jest to również pierwszy przypadek Covid-19 na Bałkanach.

Reklama

Pacjent został umieszczony w uniwersyteckim szpitalu chorób zakaźnych w Zagrzebiu - zakomunikował Plenković na konferencji prasowej. Jest to młody mężczyzna i ma łagodniejsze objawy; znajduje się w izolacji i jego stan jest w tej chwili dobry - dodał.

Pacjent przebywał w Mediolanie we Włoszech od 19 do 21 lutego - podał minister zdrowia Chorwacji Vili Berosz.

Jest to choroba podobna do grypy i nie oczekuje się żadnych powikłań innych niż po grypie - uspokajał Berosz, cytowany przez serwis Dnevnik.hr. Zorganizujemy kwarantannę dla tych, którzy mieli z nim kontakt - zapewnił.

Berosz podkreślił również, że Chorwacja wchodzi na wyższy poziom gotowości, a jej system opieki zdrowotnej ma wszystkie możliwości reagowania na zagrożenie.

System opieki zdrowotnej jest gotowy i zrobimy wszystko dla bezpieczeństwa zdrowotnego kraju - zaznaczył.

Pierwsze dwa przypadki koronawirusa zostały potwierdzone też w austriackim Tyrolu - poinformował we wtorek premier tego kraju związkowego Guenther Platter. Jedna z zarażonych osób ma pochodzić z włoskiej Lombardii.

Także Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (BAG) w Szwajcarii potwierdził pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem w tym kraju. Telewizja RTS podała, że władze kantonu Ticino przy granicy z Włochami powiadomiły, że przypadek został wykryty w ich regionie.

Rumuński wiceminister zdrowia Andrei Baciu zdementował z kolei we wtorek wieczorem medialne doniesienia, jakoby potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem w Rumunii.

We Włoszech potwierdzono najwięcej w Europie przypadków zakażenia, ponad 300, oraz najwięcej zgonów - 11. Najwięcej przypadków zanotowano w Lombardii, której stolicą jest Mediolan - podały włoskie władze sanitarne.