Associated Press ogłosiła Joe Bidena zwycięzcą w Południowej Karolinie tuż po zakończeniu głosowania i pierwszych sondażach, które wykazały, że otrzymał ponad 50 proc. głosów. Na drugim miejscu w Południowej Karolinie jest prowadzący po prawyborach w Iowa, New Hampshire i Nevadzie Bernie Sanders, który najprawdopodobniej utrzymał pierwsze miejsce w wyścigu o nominację.

Reklama

Jest to pierwsze zwycięstwo Joe Bidena w tej fazie prawyborów. Kilka dni temu prasa i eksperci ogłosili, że ta kandydatura już nie żyje. Teraz, dzięki wam wszystkim - sercu Partii Demokratycznej - po prostu wygraliśmy i wygraliśmy zdecydowanie - powiedział były wiceprezydent. Dobry wynik w Południowej Karolinie pozwala mu zachować szansę na kontynuowanie walki o nominację.

Reklama

Kampania wejdzie w decydujący moment 3 marca. W ten dzień (tzw. Superwtorek) prawybory odbędą się w kilkunastu stanach. Do rywalizacji Demokratów dołączy wtedy miliarder Michael Bloomberg.

Demokraci ostatecznie mają wskazać swojego kandydata na prezydenta w lipcu. Wybory prezydenckie, w których o reelekcję ubiega się Donald Trump, zaplanowano na 3 listopada.