Unia Europejska

Przywódcy UE zgodzili się na zamknięcie granic zewnętrznych na okres 30 dni z powodu rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował na konferencji przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

- powiedział Michel na briefingu prasowym w Brukseli po telekonferencji przywódców państw UE. Dodał, że taką propozycję przedstawiła Komisja Europejska.

Kuba

Reklama

Z powodu pandemii koronawirusa Kuba zamknie od wtorku na miesiąc swoje granice dla obcokrajowców - poinformował w piątek w telewizyjnym wystąpieniu prezydent tego kraju Miguel Diaz-Canel. Wstęp na wyspę będą mieli tylko kubańscy obywatele, chcący powrócić z zagranicy.

Gwarantujemy możliwość powrotu na Kubę naszych obywateli, przebywających za granicą oraz będziemy przestrzegać prawa cudzoziemców, chcących opuścić nasze państwo i wrócić do swoich krajów - powiedział Diaz-Canel. Zapowiedział także zamknięcie dyskotek, teatrów, kin i innych miejsc, świadczących rozrywkę.

Wcześniej premier Kuby Manuel Marrero oświadczył, że większość hoteli i restauracji na wyspie zostanie zamknięte, co jest bezprecedensowym działaniem w kraju, którego gospodarka oparta jest na turystyce. Szef rządu zapewnił jednak, że statki i samoloty towarowe będą nadal przybywać na wyspę, która importuje 80 proc. towarów, przeznaczonych do konsumpcji.

Reklama

Premier obiecał też, iż pracownicy zmuszeni do zaprzestania pracy z powodu pandemii otrzymają 100 proc. pensji w pierwszym miesiącu przerwy w pracy, a następnie 60 proc. Zapowiedział jednak, że szkoły pozostaną nadal otwarte. „Gdzie dzieci będą bardziej bezpieczne, jak nie w szkołach?" - bronił swojej decyzji.

Na Kubie stwierdzono do tej pory 21 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym jeden śmiertelny. 716 osób zostało objętych kwarantanną.

Ukraina

Władze poinformowały, że w Gruzji zakażone koronawirusem są 33 osoby, wśród nich czworo dzieci. Kwarantanną objętych jest ponad 600 osób, a ponad 50 jest pod obserwacją w szpitalu.