Mające rekordowe zamówienia z powodu koronawirusa największe szwedzkie sklepy internetowe Mathem oraz Mat.se zostawiają towary pod drzwiami klientów, rezygnując z konieczności potwierdzania odbioru. Podobne zasady wprowadziły firmy oferujące przywóz zestawów produktów z przepisami do własnego przygotowania, np. na pięć obiadów. Na ich dostarczenie trzeba czekać teraz dłużej niż zwykle.

Reklama

W związku z obciążeniem tradycyjnej służby zdrowia, która skupiona jest na walce z koronawirusem, sporą popularnością cieszą się aplikacje na telefon (np. Kry, Min Doktor), umożliwiające wizytę u lekarza poprzez rozmowę wideo. Apteki internetowe realizują wystawiane przez nich elektroniczne recepty. Największa z nich, Apotea, oferuje także porady farmaceutów online.

Osoby zmuszone do pozostania w domu mogą także skorzystać z dobrze rozwiniętych platform komunikacji z urzędami. W przypadku kwarantanny lub choroby przydatna jest zwłaszcza strona internetowa szwedzkiej Kasy Ubezpieczenia Społecznego (Foersaekringskassan), gdzie obywatele mogą wejść na swój profil i w razie potrzeby skorzystać z pomocy pracownika infolinii.

Osoby, które w związku z kryzysem straciły pracę, nie muszą przychodzić do Urzędu Pracy (Arbetsfoermedlingen). Wystarczy zapisać się poprzez stronę internetową.

W Szwecji dotychczas władze nie podjęły decyzji o zamknięciu szkół. Wiele takich placówek przygotowuje się jednak do nauczania online.