Zaobserwowaliśmy znaczącą rosyjską obecność na morzu (...), dlatego NATO musi kontynuować prowadzenie patroli naszego nieba w ramach misji Air Policing. Musimy być obecni na ziemi, w powietrzu oraz na morzu - powiedział podczas telekonferencji prasowej Stoltenberg.

Reklama

Wprowadziliśmy środki, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednocześnie niezwykle ważne jest, żeby podczas kryzysu Covid-19 NATO kontynuowało swoje działania, bo zagrożenia i wyzwania, z którymi się mierzymy nie znikają ze względu na kryzys Covid-19. Al-Kaida i ISIS (tzw. Państwo Islamskie) wciąż są, one nie zniknęły przez Covid-19 - zaznaczył szef Sojuszu.

W czwartek po raz pierwszy w historii odbędzie się narada ministrów spraw zagranicznych państw NATO za pomocą zabezpieczonego łącza wideo.

Głównym tematem spotkania będzie odpowiedź na pandemię. NATO oferuje wsparcie wojskowe takie jak np. dostarczanie sprzętu medycznego, czy żołnierzy do odkażania przestrzeni lub wzmacniania posterunków granicznych.

Stoltenberg poinformował, że w środę z Turcji do Włoch wyleciał samolot z wyposażeniem ochronnym, które ma powstrzymywać rozprzestrzenianie się koronawirusa.