Rosjanie dostarczyli już pierwszą partię paliwa nuklearnego do elektrowni w Buszerze. Dzięki niemu elektrownia zacznie działać. "Pojemniki z paliwem, zapieczętowane uprzednio przez inspektorów MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej), zostały dostarczone na miejsce i umieszczone w specjalnym magazynie" - poinformowali Rosjanie.

Reklama

Przez długi czas społeczność międzynarodowa alarmowała, że Iran potrzebuje paliwa do budowy wymarzonej bomby jądrowej. Dlatego nie zgadzała się, by Teheran sam wzbogacał uran. A Irańczycy nie chcieli zrezygnować z nuklearnych ambicji i cały czas podkreślali, że mają pokojowe zamiary.

Wreszcie udało się znaleźć kompromis - Iran zrezygnował ze wzbogacania uranu, a świat zgodził się, by paliwo do Teheranu dostarczali Rosjanie. Rosyjskie MSZ zapewnia, że Iran przekazał pisemne gwarancje, iż paliwo będzie wykorzystane wyłącznie w elektrowni. "Rosja w pełni zaspokaja irańskie potrzeby" - czytamy w komunikacie.

Wygląda na to, że wszystko jest w porządku. Ostatni raport amerykańskiego wywiadu dowodzi, że Teheran wstrzymał prace nad stworzeniem arsenału jądrowego.