Sprawozdanie instytucji podległej ministerstwu pracy i gospodarki społecznej zostało opublikowane w środę w hiszpańskim dzienniku ustaw, tzw. BOE. Zawiera ono przewidywania co do rozwoju epidemii na terenie Hiszpanii.

Reklama

Z dokumentu, do którego dotarła hiszpańska agencja Europa Press, wynika, że służby sanitarne spodziewają się, iż “w najbliższych miesiącach 70 proc. ludności (kraju) zakazi się” koronawirusem.

SEPE wskazała na konieczność powszechnych i "pilnych badań” obywateli o charakterze dobrowolnym, które służyłyby precyzyjnemu określeniu ognisk epidemii i skutecznej walce z chorobą. Wezwało też do większej troski o urzędników narażonych na kontakt z petentami.

"Doświadczenie ostatnich tygodni dowodzi, że wystąpienie w miejscu pracy jednego przypadku infekcji urzędnika może prowadzić do zakażeń innych osób (…), dlatego należy umożliwić dobrowolne testy na obecność koronawirusa i odizolować chorych od reszty pracowników" - napisano w dokumencie SEPE.

Reklama

Europa Press odnotowała, że opublikowane w BOE sprawozdanie SEPE to pierwszy dokument instytucji rządowej Hiszpanii, która oszacowała skalę rozwoju epidemii koronawirusa w kraju.

W ciągu ostatniej doby liczba osób zmarłych na Covid-19 wzrosła w Hiszpanii o 440 do 22 157, a zakażonych o 4 635 do 213 024.