Pytany o datę otwarcia granic, Laszko zaznaczył, że Ukraina uważnie śledzi rozmowy poświęcone tej kwestii prowadzone przez odpowiednie ministerstwa krajów UE.

Reklama

Co tydzień w UE odbywa się posiedzenie odpowiednich ministrów, odpowiadających za sytuację epidemiczną i transport. Rozpatrują możliwość otwarcia połączeń lotniczych i omawiają start letniego sezonu turystycznego. Co tydzień jest to omawiane i decyzja do tej pory nie została podjęta - powiedział Laszko.

Jako punkt odniesienia obieramy bardziej Polskę, ponieważ podążamy według podobnego scenariusza. Tylko że (Polska) jest dwa tygodnie do przodu pod względem sytuacji epidemicznej - zaznaczył główny lekarz sanitarny Ukrainy.

Zobaczymy, jak oni (Polacy) będą otwierać (granice). Koronawirus to nowy rodzaj infekcji, dlatego trudno jest robić przybliżone prognozy. Dosyć rzadko się potwierdzają - podkreślił Laszko.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ukraina 17 marca zamknęła przejścia graniczne dla regularnego ruchu pasażerskiego, tj. transportu lotniczego, kolejowego i autobusowego.

W piątek Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie UE i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 czerwca.