Krytycznymi uwagami pod adresem UE szefowa hiszpańskiego resortu obrony podzieliła się z uczestnikami wtorkowej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli NATO, ONZ oraz KE. Sesję prowadził były kolega Robles w rządzie Pedra Sancheza Josep Borrell, pełniący od grudnia funkcję szefa unijnej dyplomacji.

Reklama

Podczas swojego wystąpienia, które opublikowane zostało na stronie internetowej hiszpańskiego rządu, Robles oceniła, że dotychczas “instytucje unijne nie działały w sposób wystarczająco zintegrowany w walce z Covid-19”. Zaapelowała m.in. o wspólne inicjatywy na rzecz zwiększenia badań oraz innowacji.

Podczas wideokonferencji, w której uczestniczył m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, Robles stwierdziła, że aktualny kryzys wywołany pandemią dowiódł znaczenia kwestii bezpieczeństwa w Europie. Aby je zapewnić konieczna jest solidarność i bezpośrednia współpracy w łonie UE - dodała minister, wskazując na ważną rolę, jaką w walce z Covid-19 odgrywa armia.

W Hiszpanii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy 8 tys. żołnierzy podjęło podczas codziennej pracy tysiące interwencji w ponad 1200 miejscowościach, pokazując, że w czasie przeciwności ich mieszkańcy mogą polegać na siłach zbrojnych - zaznaczyła.

Reklama

Robles nie jest pierwszą przedstawicielką rządu Hiszpanii wytykającą instytucjom UE niewystarczające lub nieskoordynowane działania w okresie kryzysu wywołanego pandemią. Na przełomie marca i kwietnia podobne uwagi wysuwała m.in. minister spraw zagranicznych Arancha Gonzalez Laya.