Mimo zamkniętych granic w związku z pandemią koronawirusa, Argentyńczycy otrzymali od MSZ Ukrainy zezwolenia na przyjazd do tego kraju.

Wychodzimy na spotkanie marzeniu całego naszego życia. To bardzo trudne, jesteśmy bardzo zmęczeni, ale też bezgranicznie szczęśliwi, że jesteśmy nareszcie tutaj. Dziękujemy ukraińskiemu rządowi, ambasadzie Argentyny i tej niesamowitej kobiecie, która podarowała nam syna. Wygląda identycznie jak jego tata - powiedziała Andrea Montero, która przyleciała do Kijowa odebrać dziecko. Jej wypowiedź cytuje ukraińska redakcja Radia Swoboda.

Reklama

Jak informuje portal Radia Swoboda, małżeństwo bezskutecznie starało się o potomka przez 20 lat. Podjęło także decyzję o adopcji dziecka w Argentynie, jednak zrezygnowali z tego rozwiązania ze względu na długi okres oczekiwania. Kredyt, który zaciągnęli na opłatę usług kliniki reprodukcyjnej na Ukrainie, mają spłacać jeszcze przez pięć lat.

Po odbyciu kwarantanny rodzice będą wyrabiać paszport dla dziecka, a następnie poszukiwać możliwości powrotu do domu - podkreśla Radio Swoboda.

Kilka tygodni temu ukraińskie media obiegło nagranie opublikowane przez klinikę medycyny reprodukcyjnej BioTexCom poświęcone temu, jak wygląda opieka nad kilkudziesięciorgiem niemowląt urodzonych przez surogatki, które przez zamknięcie granic nie mogą być odebrane przez genetycznych rodziców z zagranicy.

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa zapowiedziała, że zwróci się do MSZ o umożliwienie rodzicom odebrania dzieci. W czwartek rzeczniczka spotkała się z ambasador Hiszpanii w Kijowie Silvią Josefiną Cortes Martin. Podczas spotkania oświadczyła, że dwa małżeństwa z Hiszpanii otrzymały dokumenty poświadczające obywatelstwo dzieci, dokumenty podróżne oraz pozwolenia na wyjazd.