Dziennik Gazeta Prawana logo

Zaskakująca deklaracja Zełenskiego. "Chciałem zakazić się koronawirusem..."

9 czerwca 2020, 15:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wołodymyr Zełeński
<p>Wołodymyr Zełeński</p>/ShutterStock
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla portalu Ukraińska Prawda, że chciał zakazić się koronawirusem, by ostrzec ludzi, iż każdy może zachorować. "Chciałem przez to przejść, żeby ludziom było lżej" - dodał.

Szef państwa oświadczył, że zaproponował, iż zakazi się koronawirusem i zostanie poddany izolacji. "Żeby ludzie rozumieli, że to jest straszne, że można zachorować, źle się czujesz. I przez to przejdę, pokażę" - powiedział Ukraińskiej Prawdzie. Zełenski zapewnił, że nie boi się zachorować na Covid-19, ale z tego pomysłu zrezygnowano i stwierdzono, że to "przesada" - pisze portal. Prezydent podkreślił, że rodzina uznałaby, że jest "szalony". "I w zasadzie mieliby rację" - dodał.

W rozmowie z dziennikarzami Ukraińskiej Prawdy Zełenski także ocenił, że ci merowie, którzy sprzeciwiają się decyzjom władz centralnych, są podobni do separatystów. "Są nastawieni nie przeciwko nam - i to nie jest patos - przede wszystkim (są nastawieni) przeciwko Ukrainie" - oświadczył. "Merowie nie mogą być przeciwko prezydentowi, przeciwko pionowej strukturze władzy. (...) To jest czysty separatyzm, który przykrywają decentralizacją" - powiedział Zełenski.

Portal przypomina m.in., że w marcu mer Charkowa Hennadij Kernes oświadczył, że nie będzie wdrażać w życie decyzji prezydenta o zamknięciu metra w związku z pandemią. Później jednak dostosował się do decyzji rządu w tej sprawie. Z kolei 1 maja władze w Czerkasach poluzowały związane z Covid-19 ograniczenia, podczas gdy rząd w Kijowie zapowiedział możliwość ich łagodzenia po 11 maja. W związku z decyzją czerkaskich władz wszczęto dochodzenie, a szef MSW Arsen Awakow zagroził im "ostrą reakcją". 2 maja mer Czerkas Anatolij Bondarenko zapowiedział, że miasto "stawi opór", jeśli będą wobec niego wyciągnięte konsekwencje za poluzowanie ograniczeń. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj