46-letni Afroamerykanin George Floyd zmarł w szpitalu w Minneapolis 25 maja po tym, gdy podczas interwencji policjant przez ponad 8 minut klęczał kolanem na jego szyi, powodując śmierć zatrzymanego.

Reklama

Dokument, uchwalony przez nowojorskich legislatorów w nieco dwa tygodnie po zabójstwie Afroamerykanina George'a Floyda w trakcie interwencji policji w Minneapolis, zakazuje także fałszywych zgłoszeń na tle rasowym przez telefon alarmowy 911. Zobowiązuje, aby sprawy związane z zabójstwami przez policję prowadził w celu zachowania obiektywizmu nie nominowany, lecz pochodzący z wyboru w Nowym Jorku prokurator generalny stanu.

Prawda jest taka, że ta reforma policji jest już dawno spóźniona, a zabójstwo pana Floyda jest tylko ostatnim zabójstwem. Nie chodzi tylko o zabójstwo pana Floyda – przekonywał Cuomo, podając wiele podobnych przykładów w ciągu dekad, w tym zabójstwo Martina Luthera Kinga.

Gubernator zapowiedział wydanie zarządzenia wykonawczego zobowiązującego lokalne władze oraz kierownictwo lokalnej policji do opracowania planów modernizujących strategie i programy działania policji w społeczności.

Muszą opracować plan. Muszą odnieść się do kwestii używania siły przez funkcjonariuszy policji, zarządzania tłumem, ochrony społeczności, uprzedzeń, deeskalacji, wzmacniania sprawiedliwości, docierania bliżej do społeczności. Muszą mieć przejrzystą procedurę rozpatrywania skarg obywatelskich - wyliczył Cuomo.

Ostrzegł, że samorządy, które nie uchwalą reform we współpracy z swoimi społecznościami, utracą stanowe fundusze. Aby tego uniknąć, mają przygotować projekt przed 1 kwietnia 2021 roku.