Upoważniłem rząd federalny do aresztowania każdego, kto dewastuje lub niszczy jakikolwiek pomnik, statuę lub inną federalną własność, z karą do 10 lat więzienia - napisał na Twitterze prezydent, powołując się na ustawę o ochronie pomników weterana.

Jak dodał, choć jego decyzja ma skutek natychmiastowy, może również działać wstecz wobec osób, które dopuściły się już wcześniej wandalizmu wobec pomników. Nie będzie żadnych wyjątków - zaznaczył Trump.

"Upoważnienie" prezydenta nie ma żadnej mocy prawnej, bo ustawa obowiązywała bez względu na działanie głowy państwa - zwraca uwagę "Washington Post". Prawo, o którym wspomniał Trump, przewiduje karę do 10 lat więzienia za zniszczenie lub próbę zniszczenia pomników upamiętniających weteranów.

Tweet Trumpa to reakcja m.in. na wydarzenia z poniedziałku, kiedy grupa demonstrantów usiłowała obalić pomnik byłego prezydenta USA Andrew Jacksona w Parku Lafayette'a pod Białym Domem. Demonstranci zostali później zatrzymani przez policję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jackson, zaliczany przez Trumpa do grona jego bohaterów, jest postacią kontrowersyjną ze względu na decyzję o przymusowej deportacji kilkudziesięciu tysięcy Indian, w trakcie której zginęło wielu z nich. Ale ósmy prezydent USA jest tylko jedną z wielu postaci historycznych, których pomniki stały się celem ataków demonstrantów. Podobny los spotkał m.in. pomniki Kolumba w St. Paul i Bostonie, Jeffersona Davisa, przywódcy konfederatów w czasie wojny secesyjnej, a nawet pomnik Jerzego Waszyngtona w Portland.