Sprawa dla nas jest zamknięta. Generalnie za trzy dni mija 14 dni od tego zdarzenia tj. czasu powszechnie stosowanej kwarantanny. Nie ewidencjonujemy osób, które się zgłosiły w tej sprawie do inspektorów w całej Polsce. Jest to niemożliwe i też nam niepotrzebne - powiedziała w czwartek PAP rzecznik prasowy Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Anna Obuchowska.

Reklama

Mężczyzna, w którego po opuszczeniu promu wykryto COVID-19, jest teraz leczony w szpitalu w Gdańsku.

Pozostałe osoby, mające kontakt z tą osobą zakażoną, były objęte, zakończonym już, nadzorem epidemiologicznym. To były trzy osoby przebywające w kabinie z tym mężczyzną. Jedna z nich odbyła kwarantannę w ośrodku w Mikoszewie (gmina Stegna, Pomorskie) i jest już u siebie w domu w Szwecji. Po siódmym dniu wynik badania u tej osoby był ujemny. Kolejna osoba była pod opieką inspektora sanitarnego w Iławie (Warmińsko-Mazurskie) i też już ma wynik ujemny - wyjaśniła Obuchowska.

Trzecia osoba, która podróżowała w kabinie promu z zakażonym koronawirusem pasażerem to obcokrajowiec, który bezpośrednio po dotarciu do Gdańska udał się w podróż do Bułgarii.

Przekazaliśmy taką informację do władz bułgarskich. Mamy nadzieję, że ta osoba na miejscu też zostanie objęta nadzorem epidemiologicznym - dodała rzecznik pomorskiego Sanepidu.