Jak przekazały służby prasowe SN, Małgorzata Manowska odwiedzi Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz instytucje Rady Europy istotne z punktu widzenia praworządności, demokracji, sądownictwa i praw człowieka.

Reklama

Jak poinformowała sekcja prasowa SN, Manowska spotka się m.in. z prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Róbertem Spanó i sędziami Sekcji Pierwszej, rozpoznającej sprawy dotyczące Polski. I prezes SN odbędzie też spotkanie z m.in. sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejčinović Burić i kilkoma innymi wysokimi przedstawicielami tej instytucji.

Członkowie delegacji Sądu Najwyższego spotkają się również z zastępczynią sekretarza Komisji Weneckiej Simoną Granatą-Menghini, a także z przedstawicielami Komisji Prawnej oraz z szefową Komisji Politycznej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Despiną Chatzivassiliou-Tsovilis.

Z informacji uzyskanych w SN wynika, że prezes Manowska podczas spotkań w Strasburgu będzie mówiła m.in. o doniosłości merytorycznego dialogu między instytucjami. I prezes SN ma mówić też o roli organów międzynarodowych w dziedzinie praworządności i stałego podnoszenia standardów ochrony praw człowieka oraz zadań sądów najwyższych państw europejskich w tym procesie.

Manowska ma też rozmawiać na temat możliwości pogłębienia współpracy polskiego Sądu Najwyższego z instytucjami Rady Europy w tych obszarach. Z kolei w Europejskim Trybunale Praw Człowieka I prezes SN weźmie udział w dyskusji z sędziami na temat dialogu orzeczniczego między sądami międzynarodowymi i krajowymi.

Reklama

Manowskiej podczas wizyty w Strasburgu towarzyszyć mają: prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN Joanna Lemańska i rzecznik prasowy SN sędzia Aleksander Stępkowski.

Jako pierwsze informację o podróży I prezes SN do Strasburga podało radio RMF FM.