PE podjął decyzję, że komisja będzie liczyć 33 członków - oznajmił Halicki.

W efekcie uzgodnień między parlamentarnymi frakcjami PE ustalił, że stanowisko przewodniczącego komisji przypadnie Europejskiej Partii Ludowej. Polska delegacja PO-PSL, w tym wiceprzewodnicząca Ewa Kopacz, od początku tej kadencji była zaangażowana w prace nad powołaniem komisji, stąd szef grupy Manfred Weber zaproponował nam objęcie tego stanowiska – powiedział PAP Halicki.

Reklama

Jak dodał, decyzje o tym, kto zostanie przewodniczącym, zapadną na początku września. Wtedy dojdzie do ukonstytuowania się komisji i rozpoczniemy prace. Pełnymi członkami komisji będą wiceszefowa PE Ewa Kopacz i europoseł Bartosz Arłukowicz. Byli ministrami zdrowia i mają doświadczenie, by kierować pracami komisji. Grupa nie podjęła decyzji personalnych, ale dziś możemy powiedzieć na 100 procent, że Polka lub Polak będzie szefem komisji – podkreślił. Zastępcą członka komisji z ramienia EPL będzie Adam Jarubas (PSL).

Halicki podkreśla, że komisja będzie ściśle współpracować z Komisją Europejską. Walka z rakiem to jeden z priorytetów obecnej przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Można powiedzieć, że ta kwestia to wyzwanie cywilizacyjne. Liczę na bardzo ofensywną dyskusję (...) pod kątem oczekiwań związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli – mów Halicki.

Reklama

Szef delegacji PO-PSL podkreśla, że Polska stoi w obliczu rosnącej liczby zgonów z powodu raka. Niestety jesteśmy w UE na niechlubnym pierwszy miejscu, jeśli chodzi o ilość zgonów na tę chorobę. To obecnie około 140 tys. rocznie. Stąd dla nas to tak bardzo ważna kwestia – powiedział.

W czerwcu Parlament Europejski zdecydował o powołaniu specjalnej komisji ds. walki z rakiem. Komisja ma 12-miesięczny mandat, który może być przedłużony.

Reklama

Parlament Europejski przyjął po wybuchu pandemii rezolucję, w której wezwał, by w ramach nowego budżetu i planu odbudowy po koronawirusie UE zdecydowała o przeznaczeniu 50 mld euro na zwiększenie odporności systemów opieki zdrowotnej.

W Europie z rakiem zmaga się prawie 200 mln osób. W Polsce około 50 proc. wszystkich zgonów związanych jest z rakiem.