"Nakazaliśmy zamknięcie Konsulatu Generalnego ChRL w Houston w celu ochrony amerykańskiej własności intelektualnej i prywatnych informacji" - wyjaśniła Ortagus w przesłanym pocztą elektroniczną oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

Wcześniej tego dnia Chiny oświadczyły, że zamknięcie jest "bezprecedensową eskalacją" działań przeciwko Państwu Środka i zagroziły odwetem, jeśli Stany Zjednoczone nie cofną swej decyzji.

Reklama

Chińskie MSZ podało, że amerykańskie władze zażądały we wtorek zamknięcia konsulatu ChRL w Houston bez uprzedzenia, co jest - jak podkreślił resort - złamaniem prawa międzynarodowego.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z wtorkowego wieczora, przedstawiające ogień płonący rzekomo na dziedzińcu konsulatu w Houston. Według lokalnych mediów na miejsce wezwano straż pożarną i policję. Komentatorzy oceniali, że pracownicy placówki mogli tam palić dokumenty.

W kontekście doniesień o paleniu dokumentów rzecznik MSZ ChRL Wang Wenbin oświadczył, że placówka działa normalnie. Policja w Houston napisała na Twitterze, że na dziedzińcu konsulatu i wokół niego zaobserwowano dym, ale funkcjonariusze nie zostali wpuszczeni do budynku.

Relacje amerykańsko-chińskie są obecnie uznawane za najgorsze od dziesięcioleci. Oba kraje spierają się w kwestiach handlowo-gospodarczych, a także w sprawie pandemii Covid-19, autonomii Hongkongu czy przestrzegania praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL

Źródło: Władze ChRL mogą w odwecie zamknąć konsulat USA w Wuhanie

Władze ChRL rozważają zamknięcie amerykańskiego konsulatu w mieście Wuhan w środkowych Chinach, w odwecie za decyzję władz USA o zamknięciu konsulatu chińskiego w Houston – podała w środę agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło zaznajomione ze sprawą.

Oprócz ambasady w Pekinie, USA posiadają na terenie Chin kontynentalnych przedstawicielstwa dyplomatyczne w miastach Szanghaj, Kanton, Chengdu, Wuhan i Shenyang - wynika ze strony internetowej ambasady.

Reklama

Pracownicy konsulatu w Wuhanie zostali stamtąd wycofani pod koniec stycznia w związku z pandemią i kwarantanną, jaką objęto miasto. W czerwcu amerykańska ambasada w Pekinie informowała o planach wznowienia działalności wuhańskiej placówki w najbliższej przyszłości.

Ministerstwo sprawiedliwości USA oskarżyło we wtorek dwóch obywateli Chin o działalność hakerską, w ramach której mieli kraść informacje dotyczące projektów broni, badań nad lekami, kody źródłowe oprogramowania i dane osobowe. Oskarżeni mieli prowadzić te działania od ponad 10 lat dla własnego zysku i dla wywiadu ChRL.