"Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie są ważnymi partnerami Unii Europejskiej. Normalizacja ich stosunków dwustronnych będzie korzystna dla obu krajów i będzie fundamentalnym krokiem w kierunku stabilizacji całego regionu. Pozostajemy zaangażowani w zapewnienie wszechstronnego i trwałego pokoju w całym regionie i jesteśmy gotowi do pracy w tym celu razem z naszymi partnerami regionalnymi i międzynarodowymi" - napisał Borrell.

Reklama

Dodał, że zobowiązanie Izraela do zawieszenia planów jednostronnej aneksji części okupowanych terytoriów palestyńskich jest pozytywnym krokiem.

"Należy unikać wszelkich jednostronnych decyzji, które podważają trwałe, uzgodnione rozwiązanie. UE pozostaje zdecydowana w swoim zaangażowaniu na rzecz wynegocjowanego i wykonalnego rozwiązania dwupaństwowego (...) i potwierdza swoją gotowość do podjęcia działań na rzecz wznowienia konstruktywnych negocjacji między Izraelczykami a Palestyńczykami" - wskazał Borrell.

Jako pierwszy o podpisaniu paktu, który nosi nazwę Porozumienie Abrahama, poinformował w czwartek prezydent USA Donald Trump. Na mocy tej umowy Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiążą stosunki dyplomatyczne, a Izrael zobowiązał się zawiesić aneksję części okupowanych terytoriów palestyńskich.

Porozumienie Izraela i ZEA w sprawie normalizacji stosunków jest niebezpieczne i nielegalne, a także oznacza "wbicie Palestyńczykom noża w plecy" - ocenił z kolei w piątek irański resort spraw zagranicznych.

Doradca Trumpa i jego zięć Jared Kushner, który był zaangażowany w negocjacje na Bliskim Wschodzie, powiedział dziennikarzom, że jeśli Iran chce zawrzeć pokój, to musi zwrócić się do prezydenta USA. Wyraził też nadzieję, że Izrael nie zdecyduje się przejąć terytoriów palestyńskich bez aprobaty Stanów Zjednoczonych.