Aktywny udział w manewrach biorą żołnierze z Armenii, Białorusi, Chin, Birmy i Pakistanu; liczba uczestników z zagranicy wynosi około tysiąca. Przedstawiciele Azerbejdżanu, Indonezji, Iranu, Kazachstanu, Tadżykistanu i Sri Lanki biorą udział w ćwiczeniach jako obserwatorzy.

Reklama

W ramach ćwiczeń w poniedziałek wyszło w morze około 20 okrętów bojowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i ponad 30 jednostek Flotylli Kaspijskiej. Na lotniska przerzuconych zostało około 60 załóg samolotów Ił-76 - maszyn wojskowego lotnictwa transportowego.

Reklama

Główne działania podczas manewrów przebiegną na obiektach poligonowych obwodu astrachańskiego, a także w południowych obwodach Rosji: Kraju Stawropolskim i Kraju Krasnodarskim.

Żołnierze rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego ćwiczą także na poligonie Adanak w Dagestanie i w puntach lądowania desantu na wybrzeżach Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego. Ćwiczenia praktyczne odbędą się także na poligonach Cabał i Nagwałou w Abchazji, na poligonie Bagramian w Armenii oraz Dzarcemi w Osetii Południowej.

Według zapowiedzi ministerstwa obrony Rosji w praktycznych działaniach wojskowych zaangażowanych będzie do 250 czołgów, do 450 wozów bojowych piechoty i transporterów opancerzonych oraz do 200 sztuk systemów artyleryjskich i systemów rakiet wielokrotnego startu.

Ministerstwo podkreśliło, że głównym celem manewrów "Kaukaz-2020" będzie sprawdzenie gotowości Południowego Okręgu Wojskowego do udziału w konflikcie zbrojnym i przeciwdziałaniu terroryzmowi. Rosja chce także przetestować gotowość swych sił zbrojnych i państw partnerskich w celu ochrony interesów narodowych.

"Kaukaz-2020" to największe ćwiczenia z udziałem rosyjskich sił zbrojnych w tym roku. Rosja organizuje je z udziałem żołnierzy z państw, które są jej partnerami w Szanghajskiej Organizacji Współpracy i tworzonej przez państwa poradzieckie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

Ceremonia podniesienia flag państw-uczestników odbyła się 19 września na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim. Ćwiczenia trwać będą do 26 września.