"Cel wyjazdu Siergieja Ławrowa do stolicy Niemiec okazał się nieaktualny, a zaproponowany format rozmów dwustronnych - mocno skrócony. W trakcie wizyty zaplanowano wspólne przedsięwzięcia z udziałem ministra spraw zagranicznych RFN Heiko Maasa, ale jego udział został anulowany, a na rozmowy dwustronne przeznacza się tylko półtorej godziny" - podało MSZ.

Reklama

Relacje Rosji i Niemiec pogorszyły się po tym, gdy władze Niemiec uznały, że opozycjonista Aleksiej Nawalny został otruty bojowym środkiem trującym określanym nazwą Nowiczok, opracowanym w Rosji. Moskwa określa te zarzuty jako gołosłowne.

Reklama

O odwołaniu wizyty poinformowano w dniu, gdy berliński szpital Charite, gdzie leczony jest Nawalny poinformował, że pacjent robi dalsze postępy, nie jest już podłączony do respiratora i może na krótko wstawać z łóżka. W oświadczeniu nie poinformowano o długoterminowych perspektywach opozycjonisty. Zdaniem lekarzy dotychczasowe leczenie przebiega dobrze, ale nie można wykluczyć długotrwałych problemów zdrowotnych wynikających z otrucia.